Prisberäkna
Sedan 1997 har Prisberäkna gjort att eleverna på ett pedagogiskt, lustfyllt och enkelt sätt kunnat prisberäkna måltiderna. Eleverna lär sig därmed att beräkna och värdera livsmedelskostnader som blir allt viktigare. I denna nya upplaga av Prisberäkna (2019) är priserna självklart uppdaterade och många ”nya” livsmedel har tillkommit, några har utgått och vissa förpackningsstorlekar har ändrats.
I denna nya upplaga av Prisberäkna (2021) är priserna självklart uppdaterade och många ”nya” livsmedel har tillkommit, några har utgått och vissa förpackningsstorlekar har ändrats.
Denna upplaga är tryckt sommaren 2021 och senaste tidens prisökningar finns således inte med. Osäkert om vi kommer genomföra någon ytterligare tryckning då flertalet skolor numera väljer den digitala varianten http://matkoll.se där prisjusteringar sker frekvent. Där blir måltiderna även näringsberäknade och bedömda ur ett miljöperspektiv.
Kompendiet Prisberäkna innehåller medelpriserna av flera olika livsmedelsbutiker runt om i Sverige.
I kompendiet Prisberäkna redovisas dessa medelpriser omräknade i kostnad per förpackning, kilo, hekto, liter, deciliter, matsked, tesked, kryddmått, normal portion och styckpris där detta är lämpligt.
Eleverna kan alltså enkelt utläsa kostnaden för t.ex. 1 matsked smör, 1 dl vetemjöl, en rödlök, en normal portion bulgur osv.
Genom att använda Prisberäkna i undervisningen blir det tydligt för eleverna hur mycket pengar det finns att spara genom att laga sin egen mat från grunden.
Helt nöjd garanti! Full returrätt inom 30 dagar. Beställ och testa materialet på eleverna, är ni eller eleverna inte nöjda – då skickar ni bara tillbaka det använda materialet.
Pris: 119 kr/exemplar
25 % rabatt vid köp av minst 10 exemplar!
Beställa eller frågor? Välkomna att mejla till order@matkoll.se